Přinášíme vám návod na výrobu dezinfekčního gelu podle Světové zdravotnické organizace.

Na výrobu gelu budeme potřebovat:

  • prázdnou láhev (sterilní)
  • glycerin/glycerol
  • peroxid vodíku (3 %)
  • 1 l čistého alkoholu (např. 96% etanol)
  • převařená voda

Jdeme na to
Do láhve nalijeme 830 ml alkoholu, přidáme 42 ml peroxidu vodíku (můžeme použít dávkovač, nebo injekční stříkačku), vše promícháme a přidáme 15 ml glycerolu. Důkladně promícháme a zalijeme převařenou vodu do jednoho litru (cca 113 ml). Hotovou směs promícháme a důkladně uzavřeme láhev aby se alkohol nevypařil. Doporučuje se takto hotový gel nechat 3 dny odpočívat v chladu a temnu, pak je připraven k použití.

Pokud budete chtít mít dezinfekční gel voňavý, můžete si do něj při výrobě přidat pár kapek esenciálního oleje. Esenciální oleje mohou mít i antibakteriální účinek, takto vám poslouží například levandule, hřebíček, skořice, tymián nebo tea tree olej.

Takto připravený dezinfekční gel si můžete přelít do menších lahviček, které můžete nosit stále s sebou.

Jak správně používat dezinfekční gel?

Dezinfekční gel je vhodné používat vždy, když nemáme možnost si umýt ruce mýdlem a vodou. Například při cestování hromadnou dopravou, na nákupech. Postupujte stejně důkladně jako při mytí rukou mýdlem, tak aby se gel dostal na celé dlaně, prsty i mezi ně a také do okolí nehtů a pod šperky. Nezapomínejte si dezinfikovat i mobilní telefon či klíče.

Návod jak si správně mýt ruce: 

Obrázek zdroj: Fakultní nemocnice MOTOL

ruce

Zdroje:

https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf?fbclid=IwAR3UYy2_xL2PqCxJHrca-GaS28T3ogk7IvPLwcoLN-4rKPcBmH6blLgDB-0

https://www.mojezdravi.cz/novinky/navod-na-dezinfekcni-gel-vyrobte-si-ho-doma-behem-chvilky-5438.html

https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/vyrobte-si-sami-doma-dezinfekci-radi-who-jeji-pripravu-zvladnete-z-bezne-dostupnych-surovin.A200227_153723_ln-zdravi_ele