Fidget Spinner se stal v posledních týdnech hitem internetu. Kdo jej nemá, jako by neexistoval. Málokdo však ví, že jde o vynález více než dvacet let starý, který se až nyní dostal do povědomí veřejnosti.

Z čeho se spinner skládá? Klasický spinner se skládá z plastového těla a čtyř ložisek. Tři ložiska jsou umístěna v rozích a čtvrté se ukrývá pod plastovým krytem v centru samotného spinneru. Jak se spinnery postupně stávaly populárnějšími, začaly e-shopy zaplavovat různé barvy, povrchové úpravy i tvary.

Někteří si dokonce tyto pomůcky vyrábí sami podle svých představ a požadavků. Kreativitě se tady meze nekladou.

K čemu vlastně Fidget Spinner slouží? Původně byl určen k léčení autismu a obsedantně kompulzivních poruch, jenže jeho léčebné účinky se nikdy nepotvrdily. Nyní je hlavně hračkou pro děti i dospělé. Mnozí s ním dokáží dělat různé triky a kousky, ze kterých se vám zatají dech.

Tento fenomén už má i své odpůrce. Školy v USA začaly vydávat nařízení, ve kterých zakazují používání spinnerů na svých pozemcích. Nejspíše tak činí v reakci na újmy na zdraví zapříčiněné spinnery, kterých jsou po světě stovky.

Nejde však jen o hračku pro děti. Rotování mezi prsty je uklidňující a uvolňující, takže pokud máte stresující povolání, je pro vás spinner to pravé.

DIY Fidget Spinner
Fidget Spinner si můžete vyrobit i sami doma. Třeba ze starého řetězu na kolo a ložiska z nepoužívaného skateboardu.