Jestliže najdete po procházce v přírodě na svém těle klíště, snažte se jej odstranit co nejdříve. Výrazně tím snížíte riziko, že vás klíště nakazí. Čím déle je klíště přisáté, tím větší množství slin s viry pustí do vašeho těla.

Jak odstranit klíště

Mezi lidmi koluje spousta rad a tipů, jak klíště z pokožky odstranit. Zda klíštětem točíte proti nebo ve směru hodinových ručiček až tak nezáleží. Máme pro vás vyzkoušený tip, jak klíště z pokožky odstranit:

  • potřete místo s přisátým klíštětem dezinfekčním prostředkem,
  • k samotnému odstranění použijte navhlčenou žínku, popřípadě vatový tampon. Kápněte na tampon či žínku trochu tekutého mýdla, přiložte na klíště a viklejte – přejíždějte ze strany na stranu různými směry, dokud se klíště neuvolní. Jakmile zůstane klíště na žínce/tamponu – máte vyhráno.
  • zkontrolujte, zda je klíště celé, důležité je, aby nezůstala část klíštěte v pokožce, může způsobit zánět,
  • poté místo po odstranění klíštěte opět dezinfikujte.

Jakmile jste klíště z těla odstranili, měli byste s ním zacházet jako s infekčním materiálem. Nedoporučuje se klíště splachovat ani mačkat. Klíště nejlépe spalte například se starými novinami. Dbejte při tom na bezpečnost.

Rada na závěr:

Místo s odstraněným klíštětem ještě nějakou dobu poté kontrolujte. Jestliže se objeví zarudnutí, které ani po 3 dnech nevymizí a zvětšuje se, navštivte lékaře.

Preferujte prevenci? Zajímá vás, jak se můžete před klíšťaty chránit? Přečtěte si, jak si vyrobit přírodní repelent s rozmarýnem.