Čím se liší med květový a lesní?
Medy můžeme rozdělit do 3 hlavních skupin:
- květový
- lesní (též medovicový)
- smíšený
Květový med
Med květový je také nazýván medem nektarovým. Vzniká z nektaru, který včely sbírají z květů rostlin. A podle druhu rostlin, ze kterých nektar sbírají může být např. lipový, akátový, řepkový, luční, ale také třeba pohankový. V Severní Americe je velmi populární med z jetele a vojtěšky. A dle včelařů jeden z nejlepších a nejdražších medů je med vřesový.
Lesní med
Med lesní vzniká z medoviny, kterou produkují především mšice, které se živí šťávami se stromů. Výživnou složku vstřebají a zbytek vyloučí v podobě medoviny. Tu pak sbírají včely a zpracují v med. Nejčastěji pochází ze smrku, borovice a jedle, dále pak dubu, lípy a javoru. Lesní med je bohatý na minerály.
Med smíšený
Med smíšený je jednoduše kombinací květového a lesního medu.
Pastovaný med jen tak nezkrystalizuje
Med pastovaný nazýván též šlehaný je pak další pojem, se kterým se ve spojitosti s medem můžete setkat. Vzniká především proto, že některé medy rychle zkrystalizují a tak se špatně spotřebovávají. Našleháním vznikne pasta, která se snadno roztírá. Pastování se často provádí u medu řepkového.
Ať je to med ten či onen, vždy bude mít prokazatelně léčivé antibakteriální účinky. Pozor si však dejte na medy falešné.