Máme pro vás tip, jak si pravidelným a nenáročným způsobem udržet pevné zdraví a zůstat v kondici. Každé ráno vymačkejte půl citronu do sklenice s teplou nebo vlažnou vodou. Ideální je voda o teplotě lidského těla, a to z toho důvodu, abychom po ránu nezpůsobili svému tělu studenou vodou teplotní šok. Ten může být totiž srovnatelný s prožitím stresové situace. Podstatné je vypít takto připravený nápoj nalačno.

Přečtěte si 18 důvodů, proč si vodu s citrónem po ránu oblíbit.

Posiluje imunitní systém

Díky bohatému zdroji vitamínu C a antioxidantům je citron důležitou složkou při posilování našeho imunitního systému. Velmi účinný je v prevenci proti infekcím horních a dolních cest dýchacích.

Detoxikuje organismus

Ranní voda s citronem dokáže pročistit střeva a odplavit nebo zneškodnit v těle nebezpečné toxické látky.

Zlepšuje zažívání a podporuje trávení

Citron s vodou podporuje činnost jater při produkci žluči, což je důležité pro dobré zažívání. Dokáže zklidnit žaludek, pomůže od pálení žáhy, zácpy nebo žaludeční nevolnosti. Citrón je významným pomocníkem při výrobě trávicích šťáv).

Omlazuje pleť

Vitamín C obsažený v citronech příznivě ovlivňuje vzhled naší pokožky. Zabraňuje tvorbě vrásek a pomáhá v boji s akné. Navíc chrání před volnými radikály a nebezpečným UV zářením. Vodu s citronem lze také použít přímo k potírání drobných nerovností nebo jizviček na obličeji.

Podporuje zdraví očí

Vitamín C podporuje zdraví vašeho zraku. Zvyšuje produkci glutathionu – významného antioxidantu pro oční tkáně, která je obecně velice náchylná k poškození volnými radikály a k oxidaci. Vitamín C také snižuje glykaci oční tkáně (poškození cukrem) a hladinu sorbitolu, což je důležité zejména pro udržení potřebných živin v čočce oka zejména v případě diabetiků.

Je zdrojem minerálů

Jedná se především o draslík, vápník, fosfor nebo hořčík. Je také výborným zdrojem kyseliny citrónové.

Napomáhá hubnutí

Pektinová vláknina obsažená v citronech prospívá tlustému střevu, dokáže správně nastartovat metabolismus a tím urychluje hubnutí. Má také silný antibakteriální účinek. Voda s citronem navíc zabraňuje zadržování vody v těle.

Doplňuje tělesné soli

Citronová šťáva pomáhá doplňovat tělesné soli, a to především po namáhavém cvičení.

Odkyseluje organismus

Přestože jsou citrony kyselé, v našem těle se chovají zásaditě a upravují v něm PH.

Vyživuje nervové buňky

Draslík obsažený v citronech pomáhá vyživovat mozek a nervové buňky.

Pečuje o dásně

Citronová voda mírní bolest zubů a zastavuje krvácení dásní. Je přínosná také v prevenci proti paradontóze a posloužit může jako výborný osvěžovač dechu.

Čistí krev

Vodu s citronem lze v tomto případě a s trochou nadsázky nazvat čističem krve. Pomáhá snižovat vysoký cholesterol a jeho usazování v tepnách. Vitamin C také způsobuje ředění krve, což chrání naše tělo před vznikem trombózy.

Napomáhá hojení

Kyselina askorbová obsažená v citronech udržuje v kondici všechny pojivové tkáně, kosti i chrupavky. Vitamín C má také silné protizánětlivé účinky.

Bojuje proti artritidě

Voda s citronem působí močopudně, díky čemuž dochází k pravidelnému odplavování nežádoucích látek z těla. Tím nepřímo snižujeme riziko vzniku artritidy. Pomáhá snižovat bolest a záněty kloubů a kolenou.

Podporuje hydrataci

Aniž bychom si to uvědomovali, po uplynulé noci bývá náš organismus dehydrovaný, což může vést k jeho zhoršené funkci. Projevem může být stres, zácpa nebo obyčejná únava. Vypitím citronové vody nastartujete své tělo na celý den a vyplavíte z těla nežádoucí látky, které se během noci ve vašem těle usadily.

Udržuje tlak ve správné hladině

Pomáhá udržovat krevní tlak v optimální výši. Uvolňuje organismus, čímž snižuje hladinu stresu a s tím spojený sklon k depresím.

Je přírodní antibiotikum

Citron je výborný při boji s dýchacími potížemi, pomáhá při alergiích i astmatu. Chrání sliznice před nežádoucími infekcemi.

Posiluje játra

Voda s citronem je zdrojem energie v jaterních enzymech, navíc pomáhá vyrovnávat hladinu vápníku a kyslíku v játrech.

Důvodů, proč bychom měli po ránu pít vodu s citronem, by se našlo jistě mnohem více. Tento každodenní rituál vám nezabere ani dvě minutky času a přitom významně prospěje vašemu tělu. Podstatný je i fakt, že vás to nestojí téměř nic a naopak přináší spoustu výhod, které vám pomohou cítit se zase o něco zdravěji.